Dzień Języka Polskiego

Już od pięciu lat w kalendarzu wydarzeń szkolnych II LO w Jaśle istnieje Dzień Języka Polskiego. Obchody tego święta to wspólne przedsięwzięcie naszej szkoły i Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle, które pokazuje, że możliwa jest integracja młodzieży liceum z przedszkolakami i wspólna realizacja programów artystycznych służących pochwale naszej mowy ojczystej oraz uwrażliwianiu młodych pokoleń na jej piękno i wartość.

Tegoroczne świętowanie Dnia Języka Polskiego miało miejsce 22 lutego 2017 r. w Jasielskim Domu Kultury. Odbyło się ono pod hasłem: „Dbajmy o nasza małą Ojczyznę”.

Uroczystość ta stanowi także integralną część ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W związku z tym ważnym punktem programu było głośne czytanie wiersza M. Strzałkowskiej, pt. „Mowa polska” przez zaproszonych gości.

Centralnym punktem programu była inscenizacja słowno-muzyczna bajki, pt. „Królewna Śnieżka” w wykonaniu młodzieży II LO i dzieci z PM nr 3. Przedstawienie spotkało się z entuzjazmem i sympatią widzów, którymi byli głównie uczniowie II LO i przedszkolaki z PM nr 3.

W roli królewny Śnieżki wystąpiła Gabriela Walczyk ( III b ), zaś Księcia zagrał Kacper Urban ( I b ), a pełną ekspresji i dynamizmu Złą Królową/Macochę – Dominika Kamińska ( II c ). W role niezwykle sympatycznych krasnoludków wcieliły się uczennice z klasy II c: Aleksandra Doktor, Kamila Klimczak, Sabina Parylak, Ilona Szafrańska, Paulina Żurawska, a jako Lustro wystąpiły: Klaudia Kowalczyk i Aleksandra Wojdyła ( II c ). Odważnego Myśliwego zagrał Michał Madej ( II c ), natomiast Klaudia Serwa ( II c ) jako narrator była przewodnikiem po bajce, którą zakończyła pięknym morałem z niej płynącym:

Warto jest więc tak żyć,

By dla drugiego miłym być!”

Program artystyczny był niejako ilustracją bogactwa, różnorodności i piękna języka ojczystego.