„ABC MEDIÓW”

W marcu w kinie „Sokół” w Krośnie odbyła się lekcja dla szkół ponadgimnazjalnych, której tematem były media. „ABC mediów” – bo tak nazywała się owa lekcja w kinie – zostało poprowadzone przez aktora teatralnego Tomasza Korczyka, a w gronie jej odbiorców znaleźliśmy się my- uczniowie klasy   II c z II Liceum Ogólnokształcącego im. ppłk.J. Modrzejewskiego w Jaśle.

Prezentacja składała się z dwóch części. Pierwszą obejmował wykład prowadzącego, w którym dowiedzieliśmy o tym, co łączy na pozór całkowicie różniące się od siebie media: malowidła i telefon  i czym jest najstarsze narzędzie komunikacji. Zrozumieliśmy też, jak silny jest wpływ współczesnych mediów na wiele aspektów naszego życia i postrzeganie świata, które nas otacza. Przypomnieliśmy sobie również o wielu funkcjach, jakie mają za zadanie spełniać media i poznaliśmy pojęcia „infotainment” oraz „tabloidyzacja mediów”. W drugiej części lekcji mieliśmy okazję zobaczyć norweski film z 2003 roku pt. „Kumple”, który doskonale odzwierciedla dobre i złe strony mediów. Film opowiada o mocnej więzi, prawdziwej przyjaźni młodych ludzi, którą ingerencja mediów i możliwość wielkiej kariery wystawią na próbę. Swoją drogą film ten zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę Publiczności w kategorii Najlepszy Film na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Zastanawialiście się kiedyś, co jest pierwotnym celem działania wszystkich mediów i kiedy właściwie powstały? Wiedzieliście, że media często wykorzystują mechanizmy manipulacji w celu wzbudzenia w nas konkretnych uczuć, kształtowania naszej wiedzy i wyobrażeń, poglądów na dany temat czy celowego wprowadzenia nas w błąd? Tak. Media kłamią, pomijają istotne informacje, przekręcają fakty i często mącą nam w głowie. Jednakże massmedia, podobnie jak i medal, mają dwie strony. Media służą do komunikacji, kontaktowi nadawcy z odbiorcą. Mamy radio, prasę, malowidła, pismo, telefon, telewizję, a nade wszystko mamy internet, który właściwie „wchłania” pozostałe media. Obowiązkiem czwartej władzy jest rzetelność, głoszenie prawdy. Muszą zatem korzystać ze źródeł posiadających prawdziwe informacje na dany temat. Jedną z funkcji mediów jest właśnie funkcja informacyjna. Dążenie do głoszenia prawdy przez media ukazane jest w filmie pt. „Spotlight” z 2015 roku, którego scenariusz został napisany na podstawie relacji dziennikarzy z najstarszego wciąż działającego dziennikarskiego zespołu śledczego, który za ujawnienie skandalu otrzymał Nagrodę Pulitzera. Gdyby nie ich wnikliwe śledztwo, skandal nigdy nie wyszedłby na jaw, a winowajcy pozostaliby bez kary. „Spotlight” zdobył dwa Oscary: za najlepszy film i za najlepszy scenariusz.

O czym to świadczy? Środki masowego przekazu nie zawsze kłamią i nie zawsze manipulują odbiorcą. Film jest doskonałym dowodem na to, jak potężne i silne jest sprawiedliwe, rzetelne i stojące na straży prawdy dziennikarstwo, które – chociaż powoli zanikające – wciąż jest bardzo ważne.

media

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dagmara Sendra