Jak napisać dobry scenariusz?

W ramach Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach scenariuszowych prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka.

Tutaj warto pokrótce przybliżyć sylwetkę prowadzącego, bo jest osobą nietuzinkową. Na swoim koncie ma stworzenie scenariuszy filmowych, napisanie ponad czternastu książek, z czego trzy doczekały się filmowych adaptacji. Pierwsze kroki jako twórca stawiał już w szkole podstawowej, pisząc opowiadania, stało się to dla niego, jak sam mówi, metodą na wyrwanie się z małej miejscowości, w której mieszkał. Od zawsze fascynował go „wielki świat” i chciał stać się jego częścią, co dzięki jego twórczości mu się udało.

Warsztaty polegały na stworzeniu zarysu scenariusza dla filmu osadzonego w jasielskich realiach. Pomysły, jakie przychodziły nam do głowy, były co najmniej zadziwiające: pojawiały się motywy wojny, jak i przerażającej sekty na jasielskim cmentarzu. Dzięki wskazówkom  pana Masternaka byliśmy w stanie powołać do życia kilka zarówno intrygujących, jak i zabawnych utworów.

Kto wie, czy za kilka lat nie będziemy mówić o tych warsztatach jako o miejscu, gdzie narodził się kolejny, niezwykle utalentowany scenarzysta? 

Jakub Spólnik 3a

Fot. Tomasz Rutana/MBP w Jaśle

Fot. Tomasz Rutana/MBP w Jaśle