Uroczystości 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

11 listopada wszyscy Polacy świętowali rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie naszej szkoły w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości wzięli udział w 8 Pieszym Powiatowym Rajdzie Niepodległościowym, a także w miejskich obchodach uroczystościowych. 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę została również upamiętniona w naszym liceum poprzez montaż słowno – muzyczny, nad oprawą którego czuwał chór szkolny poprowadzony przez Jakuba Tockiego i Michała Babiarza.

Na początku wspólnej historycznej zadumy usłyszeliśmy pieśni żołnierskie, legionowe, hymny. Wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Partyzant”, „Taki kraj” oraz słowa o ojczyźnie:

Ojczyzna – słowo święte dla wielu Polaków.

Słowo, które nieraz piszemy wbrew ortografii wielką literą. Słowo – symbol.
Dziś jakby trochę mniej ważne, trochę zapomniane…

Cóż, żyjemy w wolnym kraju, mówimy bez strachu po polsku.

Dla nas dziś jest to czymś oczywistym, że mieszkamy w Polsce na polskiej ziemi. Wywieszamy biało-czerwoną flagę, lecz czy zdajemy sobie sprawę, że za taki czyn podczas wojny można było zostać zastrzelonym?

Czy pamiętamy, że Polska zniknęła z mapy świata?

 Ilu ludzi musiało cierpieć, ilu zginąć, abyśmy dziś mogli cieszyć się z nieskrępowanej wolności, z polskości, abyśmy dziś mogli beztrosko nie pamiętać?

Koncerty takie jak ten odwołują się do tragicznej przeszłości i podpowiadają nam, Polakom,jak być patriotą i obywatelem odpowiedzialnym za ojczyznę w XXI wieku. Cieszymy  się, że sprawy pamięci o bohaterach i niepodległości ojczyzny są aktualne i ważne dla każdego Polaka, a nasi uczniowie są tego najlepszym przykładem.

Wydarzenie poprowadziły Dominika Kamińska oraz Aleksandra Wojdyła.