2018 – Rok Ireny Sendlerowej

Mało kto stawiał sobie tak wysoką poprzeczkę w byciu porządnym. Pani Irena była osobą niezwykle szlachetną, niezwykle dzielną i niezwykle energiczną – powiedział prof. Michał Głowiński, historyk literatury polskiej. Przed wojną Irena Sendler zajmowała się pomocą bezrobotnym i biednym. W czasie okupacji pomagała Żydom. Jej biografia jest heroiczna. Był to heroizm działacza humanitarnego. Mówi się przecież o 2,5 tysiącach dzieci, do uratowania których się przyczyniła albo uratowała je sama –  stwierdził prof. Michał Głowiński. – Trzeba wiedzieć, że ona uratowała życie wielu osób dorosłych, w tym mojej matki. Niosła pomoc nie na miarę możliwości, ale znacznie ponad miarę możliwości i na tym polega jej nie zwykłość. Znalezienie ratunku dla tylu dzieci graniczyło z cudem i ten cud się zdarzył. Ona i jej wspólniczki wchodziły do getta i wyprowadzały dzieci skazane na śmierć. To wymagało niezwykłej odwagi. Pani Irena taką odwagę miała zawsze” – mówił prof. Głowiński.
W dniu 25 maja 2018r. w II Liceum Ogólnokształcącym im.  ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle odbyło się przedstawienie poświęcone pani Irenie. W pracę zaangażowało się wielu uczniów z klas I i II. Spektakl pokazał pracę oraz trud jaki ta niezwykła kobieta włożyła w pomoc innym. Nie oczekiwała od nikogo podziękowań, zawsze mówiła, że mogła zrobić więcej.

Powinniśmy pamiętać o takich bohaterach, jak pani Irena Sendlerowa, którzy dawali nadzieję na lepszą przyszłość. To przedstawienie było wzruszającą lekcją historii  dla każdego.