Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W piątek 4 marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie przypomnieli na niej kilka sylwetek bohaterów powstania antykomunistycznego w latach 1944-1963. Członkowie organizacji Wolność
i Niezawisłość oraz szeregu innych wchodzących w skład drugiej konspiracji, walczyli wtedy o niepodległą Polskę, niejednokrotnie oddając życie. Komendantem WiN oddział Krosno był np. patron naszego liceum, ppłk J.Modrzejewski.
Przypomnieliśmy też o tych wszystkich pomordowanych w obozach koncentracyjnych
w Kąkolewnicy, Trzebusce, Toszku i wielu innych.

Słowo wstępne wygłosił Henryk Gierut. Po nim na scenie swoje referaty zaprezentowały uczennice naszej szkoły. Sylwetkę Antoniego Żubryda pseudonim Zuch przedstawiła Marzena Stanek, Józefa Kurasia-Ognia Agnieszka Substelna, a słowo o Zygmuncie Szendzielarzu-Łupaszce i jego podkomendnej Danucie Sędzikównie pseudonim Inka wygłosiła Aleksandra Zajdel.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali grając i śpiewając Damian Górski i Arkadiusz Winiarczyk. Stanowiły ją piosenki Andrzeja Kołakowskiego „Przysięga”, „Epitafium dla majora Ognia” oraz Krzysztofa Klenczona „Biały Krzyż”. Całość zakończył filmik przedstawiający sylwetki Żołnierzy Wyklętych.