IV PIESZY RAJD NIEPODLEGŁOŚCI – CIEKLIN 2012

Rzeczywistość wojenna w okresie I wojny światowej nie taka, jak w „C. K. Dezerterzy” i „Przygodach dobrego wojaka Szwejka”!

 

O tym i o faktach historycznych dotyczących walk niepodległościowych na terenie Powiatu Jasielskiego z okresu I wojny światowej mogli dowiedzieć się uczestnicy
IV Pieszego Rajdu Niepodległości – Cieklin 2012. Rajd zorganizowany został jako impreza towarzysząca obchodom Narodowego Święta Niepodległości, a organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle oraz Klub Górski
w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle. Wzięło w nim udział ok. 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu wraz z opiekunami.

Rajd odbył się 9 listopada br., a jego trasa prowadziła z miejscowości Cieklin przez cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej (nr 14A i 14F). Przewodnikiem wyprawy był kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek. Czuwał on nad merytoryczną częścią rajdu, wtrącając podczas krótkich prelekcji ciekawe anegdoty, które budziły wyraźne zainteresowanie słuchaczy. – Rzeczywistość wojenna w okresie I wojny światowej nie była taka, jaką znamy z filmów „C.K. Dezerterzy” czy „Przygody dobrego wojaka Szwejka” – tłumaczył z humorem pan Mariusz.

Cieklin i jego okolice były terenem walk podczas I wojny światowej. Uczestnicy rajdu mogli dowiedzieć się o tym, jak przebiegały walki, jakie wojska brały w nich udział,
o genezie cmentarzy wojennych z tamtego okresu. Wśród walczących oddziałów duży odsetek stanowili Polacy (ok. 20%) zarówno po stronie niemiecko-austriackiej,
jak i rosyjskiej, walcząc nierzadko przeciwko sobie. W szeregach 56. Pułku Piechoty z Wadowic, biorącego udział w Operacji Gorlickiej walczył ojciec Karola Wojtyły, o czym wie niewielu. Wojska te przechodziły również przez Jasło.

Na cmentarzach młodzież złożyła kwiaty, zapaliła znicze i modliła się za poległych.

Będąc w tym rejonie grupa odwiedziła cmentarz parafialny w Cieklinie, gdzie spoczywa prawnuk Tadeusza Kościuszki – oficer wojsk polskich w Powstaniu Styczniowym Bolesław Fiałkowski. Mariusz Świątek wspomniał o tym, że Cieklin był terenem walk również podczas Konfederacji Barskiej. Tu zatrzymał się też Romuald Traugutt będąc żołnierzem oddziałów rosyjskich podczas marszu na Węgry (w trakcie Wiosny Ludów) – wybitny dowódca, ostatni dyktator Powstania Styczniowego i wielki patriota.

W Cieklinie uczestników rajdu powitał Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz. Cieszył go fakt, iż trasa tegorocznego Rajdu Niepodległości wyznaczona została właśnie w tych okolicach, gdyż są to jego rodzinne strony. Życzył młodzieży udanej wyprawy i ciekawych wrażeń. Uczestników przywitali również Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Zbigniew Dranka i sołtys Cieklina Stanisław Więcek.

Ciekawym punktem rajdu była wizyta w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie. Historyczne fragmenty z życia wybitnych polskich narciarzy z okresu I wojny światowej i lat późniejszych przedstawił w swojej prelekcji Mariusz Sepioł – opiekun Klubu Górskiego w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle. Opowiedział m. in. o Stanisławie Barabaszu-ojcu polskiego narciarstwa, Mariuszu Zaruskim – legioniście, późniejszym generale Wojska Polskiego, założycielu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Stanisławie Marusarzu – polskim skoczku narciarskim, alpejczyku, czterokrotnym olimpijczyku i zdobywcy wielu medali. Człowieku, który w wieku 53 lat oddał skok na skoczni narciarskiej w Garmisch-Partenkirchen nie skacząc od 9 lat, bez przygotowania, na pożyczonym sprzęcie i ubrany w garnitur, otwierając w ten sposób Turniej Czterech Skoczni w 1966 roku. Stanisław Marusarz był również podporucznikiem AK, wielokrotnie uhonorowanym najwyższymi wojskowymi odznaczeniami.

Oglądając eksponaty muzealne można było przekonać się jak wyglądały np. prototypy dzisiejszych carvingów. W muzeum znajdują się też eksponaty innych sportów zimowych jak np. łyżwy, na których jeździli nasi dziadkowie (składające się wyłącznie z kawałka wystruganego drewna, sznurka i druta służącego jako płoza). – To jedna z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego. W naszych zbiorach znajdują się narty, kijki, buty, wiązania, medale, odznaki, książki oraz inne materiały o tematyce narciarskiej. Eksponaty ułożone chronologicznie pozwalają zobaczyć jak przez 120 lat zmieniało się narciarstwo w Polsce – mówi Wiesław Czechowicz, opiekun Muzeum.

Na zdrożoną młodzież w sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Cieklinie czekał również ciepły posiłek i gorąca herbata. Nad całością przedsięwzięcia czuwał dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Wacław Błasik.

A wszystko po to, byśmy nie zapomnieli jak nasi przodkowie walczyli o niepodległą Ojczyznę. Jak przelewali swoją krew byśmy dzisiaj mogli rozmawiać i uczyć się we własnym języku.

Uczestnikami IV Pieszego Rajdu Niepodległości – Cieklin 2012 była młodzież ze szkół:
I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół Nr 3 w Jaśle, Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle, Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Źródło  Starostwo Powiatowe  w Jaśle