Konferencja „Inżynieria genetyczna w walce z rakiem”

Dnia 3.01.2014r. o godz. 10.30 odbyła się w naszej szkole konferencja biologiczna „Inżynieria genetyczna w walce z rakiem”. Konferencja ta została zorganizowana w ramach ogólnopolskiego projektu „Mam Haka na Raka”, do którego przystąpiła nasza szkoła. Projekt nasz został objęty honorowym patronatem przez Pana Starostę Jasielskiego. Tegoroczna edycja dotyczy nowotworów układu limfatycznego – chłoniaków.

W ramach projektu uczennice klasy 1b stworzyły zespół „Łowcy chłoniaków”, którego celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz zachęcanie do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrycia nowotworu. Podczas konferencji zespół  przedstawił swoją prezentację.

Głównym punktem spotkania był wykład „Inżynieria genetyczna w walce z rakiem”, który wygłosiła pani dr Małgorzata Gozdecka, pracownik Wellcome Trust Sanger Institute w Cambridge. Jest to jeden z wiodących ośrodków genomiki na świecie. Była to świetnie przygotowana prezentacja, która w przystępny sposób przedstawiła tajniki inżynierii genetycznej i jej zastosowania w walce z nowotworami.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i zaproszonych gości o czym świadczy fakt licznie zadawanych pytań. Tego rodzaju spotkania naukowe są doskonałą formą rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy z biologii i chemii.

W trakcie spotkania został również rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „Stop nowotworom”.
Wyniki konkursu:

1 miejsce – Ewelina Gumienny (1a)

DSC_0026-001

2 miejsce – Dominik Szydłowski (3b)

DSC_0024-001

3 miejsce – Kornelia Zemrys (3b)

DSC_0025-001

Za udział w konferencji dziękujemy wszystkim uczniom oraz zaproszonym gościom, wśród których byli: Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego – Pan Piotr Zoła, Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego – Pan Andrzej Papciak, Dyrektor MDK Jasło – Pani Grażyna Leńczuk.

Organizatorzy