Podsumowanie działań uczniów II LO w Jaśle w ramach ogólnopolskiego projektu „Mam Haka na Raka”.

W dniu 18.02.2014r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczne działania uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle w ramach 7 edycji Ogólnopolskiej Akcji Mam Haka na Raka. Akcję, której celem jest propagowanie profilaktyki nowotworowej, objął honorowym patronatem Starosta Jasielski Adam Kmiecik.  W tym roku akcja poświęcona jest nowotworom układu limfatycznego – chłoniakom. W spotkaniu brała udział młodzież wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście: Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro, Wicestarosta Powiatu Jasielskiego Franciszek Miśkowicz, Dyrektor II LO Ryszard Bal. Gościem specjalnym spotkania był dr n. med. Szymon Niemiec, który wygłosił wykład pt.: „Ocena sytuacji epidemiologicznej w zachorowaniach na nowotwory złośliwe w powiecie jasielskim i województwie podkarpackim. Znaczenie badań przesiewowych we wczesnym wykrywaniu nowotworów złośliwych”.

Konferencja rozpoczęła się prezentacją uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, które tworzą grupę „Łowcy chłoniaków”. Opiekunem grupy jest Pani Marta Bochnia-Krajewska (nauczyciel biologii). Prezentacja przedstawiała działania podejmowane na przestrzeni ostatnich miesięcy w związku z akcją Mam Haka na Raka. Działania te mają na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz namawianie ludzi do wykonywania badań profilaktycznych pod kątem choroby nowotworowej. W ramach akcji uczennice tworzące grupę „Łowcy chłoniaków” wykonały następujące działania:

– stworzyły własną stronę na Facebooku, na której umieszczały aktualności

– wykonały prezentację przybliżającą wiadomości na temat chłoniaków

– przeprowadziły lekcje w swojej szkole, jak również w I Gimnazjum w Jaśle

– współorganizowały konferencję „Inżynieria genetyczna w walce z rakiem”, której głównym punktem był wykład pani dr Małgorzaty Gozdeckiej, pracownika Wellcome Trust Sanger Institute w Cambridge ( http://www.jaslo4u.pl/uczniowie-ii-lo-zglebiali-tajniki-inzynierii-genetycznej-newsy-jaslo-16135 )

– współorganizowały wraz z MDK w Jaśle w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem happening na rynku jasielskim ( http://www.jaslo4u.pl/mlodziez-z-ii-lo-w-ramach-swiatowego-dnia-walki-z-rakiem-zac-newsy-jaslo-16309 )

– współorganizowały spotkanie podsumowujące swoje działania. Odbyło się ono w MDK w Jaśle, który jest partnerem akcji ( http://www.jaslo4u.pl/mam-haka-na-raka-uczniowie-szkol-srednich-wysluchali-wykladu-newsy-jaslo-16371 )