Zasłużeni dla kultury powiatu jasielskiego wyróżnieni.

24 czerwca 2014 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle 11 artystów  regionalnych i lokalnych działaczy kulturalnych odebrało podczas sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego tytuł „Zasłużony dla kultury Powiatu Jasielskiego”. Osoby te uprzednio zostały wytypowane przez młodzież wchodzącą w skład tejże rady. Spotkanie stanowiło również sposobność do wręczenia odznaczeń specjalnych. Za prowadzenie okolicznościowych obrad Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego, składającej się z 23 uczniów szkół ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie powiatu, odpowiadał jej przewodniczący Dominik Ciupek z Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.  Towarzyszył mu przewodniczący II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Mateusz Konieczny. W sesji oprócz radnych i osób, którzy przybyli na nią, by odebrać przyznane im tytuły i odznaczenia, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych na czele ze starostą Adamem Kmiecikiem oraz dyrektorzy i nauczyciele liceów, techników i szkół zawodowych z terenu powiatu.

W pierwszej części spotkania młodzież przybliżyła pokrótce wszystkim jego uczestnikom sylwetki wyróżnionych artystów regionalnych i lokalnych działaczy kulturalnych. Drugą jego odsłonę stanowiła ceremonia wręczenia tytułów i odznaczeń, którego dokonali starosta jasielski Adam Kmiecik, radny Rady Powiatu Jasielskiego Zbigniew Dranka oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego Dominik Ciupek.

Osoby należące do Młodzieżowej Rady Powiatu z naszej szkoły – Marlena Duda i Karolina Grzegorczyk -przedstawiły postać Pani Józefy Grzesik z Krempnej, która w doskonały sposób zaprezentowała siebie, opowiadając wierszem o swoim życiu i działalności. Autorka ta tworzy wiersze i wierszokletki okolicznościowe na uroczystości szkolne, gminne, parafialne, związane z wydarzeniami  w rodzinie, miejscowości oraz Polsce. Jest byłą nauczycielką nauczania początkowego i geografii. Interesuje się ziołolecznictwem, jest spostrzegawczym obserwatorem życia przyrody, czego dowodem są liczne wiersze związane z porami roku, roślinnością, ziołami, zmieniającym się krajobrazem.  Pani Grzesik nadal tworzy i przekazuje swoje wiersze tym, którzy je cenią i chcą, aby przetrwały.

W sposób szczególny uhonorowany został Jacek Smolik (gm. miejska Jasło) – historyk, instruktor harcerski w stopniu harcmistrza i działacz społeczny od lat kultywujący tradycje patriotyczne  i regionalne, zwłaszcza wśród młodzieży. Na wniosek uczniów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle otrzymał on tytuł „Wielce Zasłużony Dla Kultury Powiatu Jasielskiego”. Indywidualne wyróżnienie za całokształt działalności na niwie kultury odebrał również Henryk Zych, były prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz założyciel Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury. Z kolei Odznaką „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” udekorowano Karola Breja, artystę-rzeźbiarza z Jasła. Obydwa wyróżnienia przyznane zostały na wniosek Zbigniewa Dranki.

 Wydarzenie uświetnił występ chóru Soli Deo, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle oraz parafii św. Stanisława BM w Jaśle.