Zaćmienie Słońca „oczami” uczniów kl. IId, IIId – 20.03.2015

Zaćmienie Słońca to  zjawisko astronomiczne zachodzące, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią przesłaniając światło słoneczne.

Zaćmienie Słońca z 20 marca 2015, jako całkowite, było widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia obejmował obszary morskie a jedynymi obszarami lądowymi były Wyspy Owcze i Svalbard.  Zaćmienie osiągnęło maksimum na wschód od Islandii a jego faza centralna nad tym rejonem trwała 2 minuty 47 sekund.

Zaćmienie, jako częściowe, widoczne było w całej Europie,  na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na częściowo na  Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji.  Cień Księżyca dotarł również do bieguna północnego.

W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju. Nad  większością obszaru Polski niebo było bezchmurne a warunki do obserwacji były wręcz wymarzone 🙂

Niespełna 63% tarczy słonecznej zostało zasłonięte ale i tak było warto „spoglądać” na to fascynujące zjawisko. A na zdjęciach „z ręki” i czym było pod ręką, uwiecznione efekty obserwacji dokonanych przez uczniów naszej szkoły.

 

zacmienie1

zacmienie2

zacmienie81

zacmienie 61

zacmienie 51

zacmienie8

zacmienie7