Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne zachodzące, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią przesłaniając światło słoneczne.
Zaćmienie Słońca z 20 marca 2015, jako całkowite, było widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia obejmował obszary morskie a jedynymi obszarami lądowymi były Wyspy Owcze i Svalbard. Zaćmienie osiągnęło maksimum na wschód od Islandii a jego faza centralna nad tym rejonem trwała 2 minuty 47 sekund.
Zaćmienie, jako częściowe, widoczne było w całej Europie, na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na częściowo na Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji. Cień Księżyca dotarł również do bieguna północnego.
W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju. Nad większością obszaru Polski niebo było bezchmurne a warunki do obserwacji były wręcz wymarzone 🙂
Niespełna 63% tarczy słonecznej zostało zasłonięte ale i tak było warto „spoglądać” na to fascynujące zjawisko. A na zdjęciach „z ręki” i czym było pod ręką, uwiecznione efekty obserwacji dokonanych przez uczniów naszej szkoły.