Koncert pieśni i piosenek patriotycznych w 2 LO.

Pieśni patriotyczne od zawsze spajały naród. W okresie zaborów, wojen muzyka patriotyczna i pieśni narodowe podnosiły obywateli na duchu, motywowały do godnej postawy w obronie ojczyzny i przypominały, że kraj istniał, mimo że nie było go na mapach.

 

Teraz dawne pieśni są ważną pamiątką. Ta część historii odgrywa dużą rolę w rozwijaniu tożsamości narodowej Polaków, o czym świadczy chociażby pokaźna ilość koncertów czy przeglądów pieśni patriotycznych w okolicach 11 listopada.

I u nas również został zorganizowany koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Uczniowie obdarzeni talentem wokalnym, muzycznym zaprezentowali dawne i współczesne piosenki patriotyczne.

  1. ” Miejcie nadzieję” Karol Mordel & Bartek Śliż (1a)
  2. Składanka patriotyczna- wszyscy artyści
  3. ” Biały krzyż”- Karolina Giers(2d) & Karol Mordel (1a), klawisze- Arek Trznadel (2d)
  4. „Katyńskie łzy” – Gabriela Walczyk (2b) z zespołem: gitara-Patrycja Parzygnat (2b), Kuba Borowiec (1b), klawisze- Bartek Tyburowski (2a)
  5. „Rozkwitały pąki białych róż”- Aleksandra Tocka (3d), klawisze- Bartek Tyburowski (2a)
  6. „Dziewczyna z granatem”- Joanna Mika (2a), klawisze- Bartek Tyburowski (2a)
  7. ” Wolność”- Marcin Kosiński& Piotr Mroczka (2d)
  8. „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”- Karina Lubaś (2b)
  9. „Żeby Polska była Polską”- Anna Rak (1b)
  10. „Niepodległa, niepokorna”- Julia Kosiba (1b) & Karina Lubaś (2b)

Spośród publiczności zostały wylosowane „szczęśliwe numerki”. Było ich 13, tyle co liter w słowie „niepodległość”.  Wszyscy artyści, którzy dostarczyli zebranym wielu wzruszeń otrzymali również „szczęśliwe numerki”.