Koncert patriotyczny – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gdy w zimną noc z 3/4 stycznia 1944 roku Armia Czerwona w okolicy Rokitna przekraczała byłą polsko- radziecką granicę mało kto przypuszczał, że obce wojska zostaną na terenie naszego kraju kolejne 49 lat. Po początkowej pozornej współpracy szybko okazało się, ze wyzwalanie naszego kraju jest tylko pretekstem do realizacji kolejnego celu- kolejnej okupacji. Jednak istnieli ludzie, którzy nie zgadzali się na taki stan rzeczy i to właśnie ich nazywamy żołnierzami wyklętymi.

Zaledwie 19 lat od wkroczenia Armii Czerwonej potrzebne było do rozprawienia się ze wszystkimi żołnierzami wyklętymi. Wśród nich byli:  rotmistrz Pilecki- legenda AK,  Danuta Sedzikówna ps. Inka-  18- letnia sanitariuszka wileńskiej brygady AK, mjr Marian Bernaciak ps. Orlik. Ostatnim poległym żołnierzem podziemia antykomunistycznego był Józef Franczak ps. Lalek, który został schwytany dopiero w 1963 r.

Dziś trudno oszacować liczbę zabitych żołnierzy wyklętych. Szacuje się, że zginęło około kilkudziesięciu tysięcy. W obozach i więzieniach zamknięto kilka tysięcy. Na szczęście powoli wraca pamięć o ludziach, którzy nie złożyli broni po wejściu Armii Czerwonej. Nie wszyscy żołnierze wyklęci mieli kryształowy charakter, ale celem większości była walka o polską niepodległość. Za taką postawę należy im się najwyższy szacunek.

Pamiętając o tym zorganizowany został w naszej szkole koncert piosenek patriotycznych. Na tle historii Wyklętych zostało zaprezentowanych 8 utworów  w wykonaniu uczennic klas I i II: „Dziś idę walczyć mamo” ( J. Gajecka), „Syberiada” (M. Ochwat), „Nadzieja” ( S. Lisowska), „Kolenda warszawska” (A. Sroka), „ Miasto 44”(M. Polak i K. Szot), „Biały Krzyż” (J. Gajecka), „Panie General” (P. Źrebiec i M. Papciak), „Nadzieja” (P. Pawluś).