Relacja z rajdu pieszego „Czerwcowy Rajd”

W dniu szóstego czerwca 2012 roku odbył się pieszy rajd zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, po trasie Rozstajne – Nieznajowa – Wołowiec – Banica.
Celem rajdu było poznanie fauny i flory Beskidu Niskiego, rozpoznawanie ptasich gatunków po upierzeniu, odgłosach itp. oraz zapoznanie się z historią Łemków, legendami i opowiadaniami dotyczącymi okolic Nieznajowej i Banicy.

W rajdzie uczestniczyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego; II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, Zespół Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

Rajdu wydawało się, że pogoda będzie niesprzyjająca, ale z każdym kilometrem było coraz cieplej i słonecznie.

Na trasie młodzież miała okazję obejrzeć piękny znak Magurskiego Parku Narodowego – Orlika Krzykliwego, czaplę szarą, bociana czarnego i wiele innych ptasich okazów. Nie obyło się bez kumaka górskiego, który w ogóle się nie bał i buszował praktycznie w każdej kałuży. Atrakcją rajdu był.. potok – Zawoja , który przekraczaliśmy z młodzieżą sześciokrotnie.

W trakcie rajdu młodzież świetnie sobie radziła właśnie z takimi przeszkodami jak przeprawa przez potok. Wspaniałe postawy; pomoc w pokonaniu przeszkód, poświęcenie dla drugiej osoby zaskoczyły wszystkich opiekunów. Młodzi ludzie wspaniale wspierali się nawzajem.

Połączenie kilku szkół wcale nie przeszkodziło młodzieży w porozumieniu się ze sobą. Stworzyli jedną mocną grupę w której każdy mógł liczyć na każdego.

Rajd zakończyliśmy w Banicy przepysznym żurkiem – niestety nie zdradzili nam gospodarze tajnego składnika, naleśnikami i gorącą herbatą.

Chcieliśmy bardzo podziękować Starostwu Powiatowemu w Jaśle za sfinansowanie „Czerwcowego Rajdu”. Dzięki wsparciu naszych władz mogliśmy pokazać naszym podopiecznym piękno powiatu jasielskiego oraz Beskidu Niskiego.

Materiał zamieszczony powyżej pochodzi ze strony Powiatu Jaielskiego.